top of page

Blog

Ghí máslo - jak vyrobit doma


Ghí neboli přepuštěné máslo není žádný výdobytek moderní doby. Máslo přepouštěly už naše prababičky, když neměly k dispozici možnost, jak jinak konzervovat máslo, které by se jinak zkazilo.


🔪 Máslově-karamelová vůně a chuť ghí doslova "vytuní" každou pečenou zeleninu, rybu nebo přílohu. Já už si bez něj nedokážu vaření vůbec představit. Nejčastěji ho používám tam, kde bych jinak musela sáhnout po slunečnicovém nebo řepkovém oleji, jimž je opravdu lepší se vyhnout. Kokosový (nerafinovaný) tuk je zase dost chuťově aromatický a ne všude se hodí ho použít. Mezi hlavní kulinární přednosti ghí totiž patří určitě vysoký kouřový bod (přes 250 °C), takže se opravdu jen tak nepřepálí (máslo má 120-150°C, olivový olej cca 190 °C). Neobsahuje také žádnou laktózu ani kaseiny (důležité pro všechny s intolerancemi mléčných složek - mléčného cukru i bílkovin) a má spoustu jiných blahodárných účinků na zdraví.


🔪 Výroba ghí není opravdu nic složitého:

Na velmi mírném plameni (nebo vodní lázni) rozpustíme máslo a mícháme, dokud se neodpaří veškerá voda a nezačne se na hladině srážet zkaramelizovaná bílkovina. Tu potom opatrně sbíráme, dokud není tuk úplně čirý. Nakonec doporučuji vše ještě dobře přefiltrovat přes starou utěrku nebo jinou tkaninu, aby se odstranila i bílkovina, která nejde sebrat ručně. Poté přelijeme do předem vysterilizovaných sklenic.


Hotové ghí lze skladovat při pokojové teplotě, nekazí se. Některé zdroje uvádí, že čím je ghí starší, tím má více blahodárných účinků... 🙂


P.S. Na výrobu množství na obrázku padl 1 kg farmářského bio másla (84% tuku).







Comments


Příspěvky
Archív
Sledujte mě
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
bottom of page