top of page

Testování potravinových intolerancí

Intolerance dokáží pěkně potrápit a znepříjemnit život. Její projevy se neomezují pouze na zažívací trakt, ale mohou se projevovat kdekoli po těle. Vznikají většinou jako důsledek mnoha faktorů, které na nás v dnešní době působí: faktory moderního životního stylu a stravování, bohatého na vysoce zpracované potraviny a přemíru některých dráždivých složek (lepek jako běžné potravinářské aditivum, nadmíra konzumace mléčných výrobků, jednoduchých rafinovaných cukrů a soli...), stres, eviromentání toxiny, užívání antibiotik a jiných léků,  do jisté míry máme ale i sklony k reaktivitě na potraviny danou geneticky. Intolerance na potraviny jsou bohužel mnohem častější problém, než si jsme ochotni sami připustit. Potvrzují to i výsledky testů z poradny, kde vycházejí pozitivní reakce i jinak "zdravým" lidem. Po vyloučení dráždivých potravin dochází ale mnohdy velmi rychle k úlevě od potíží, které si člověk jako zdravotní problém, související s trávením, ani nepřipouští...

 

Do nedávna nebyla jiná možnost, jak intoleranci na potraviny otestovat, než podstoupit tzv. eliminační dietu. Při ní se strava omezuje na úzké spektrum základních potravin a následně se postupně s časovým odstupem zařazují testované potraviny a čeká se, zda na ně bude nějaká reakce. Nyní je zde možnost si toto zdlouhavé tápání zkrátit a jednoduše si nechat určit reaktivitu na kombinaci potravin z krve. 

 

Kdo by si měl udělat test potravinové intolerance?

 

Pokud pozorujete na sobě některý z příznaků uvedených v následující otázce, ale i pokud žádné potíže nemáte, ale chcete pro své zdraví a prevenci různých civilizačních onemocnění udělat  maximum. Lidé často kvůli svým obtížím navštíví i lékaře, ten však nedokáže často přesně určit, co by mohlo být příčinou zdravotního problému. Pokud máte nějaké autoimunitní onemocnění či poruchy imunity a alergie velmi pravděpodobně vám bude doporučeno, udělat si test na potravinové intolerance.

 

Které symptomy provázejí potravinovou intoleranci?

 

Potravinová intolerance může mít různé příznaky a může ovlivnit téměř každý orgán v lidském těle. Lidé si často stěžují na několik symptomů najednou, jako jsou např. střevní problémy provázené bolestmi hlavy, či vyrážkami a exémy. Mezi běžné příznaky patří: úzkost, chronická únava, ztráta pozornosti, zácpa, průjem, bolesti hlavy, nespavost, migrény, zadržování vody v těle, artritida, fibromyalgie, astma, nadýmání, deprese, gastritida, svědění pokožky, problémy s hmotností – neschopnost zhubnout, hyperaktivita, zánětlivé onemocnění střeva a další.

 

Jaký je rozdíl mezi potravinovou intolerancí (nesnášenlivostí) a alergií na potraviny?

 

Rozdíl je zcela zásadní. Intoleranční reakce je získanou imunitní reakcí zprostředkovanou IgG imunoglobuliny. Alergie bývá reakcí zprostředkovanou IgE imunoglobuliny a její symptomy mívají, na rozdíl od intolerance, velmi rychlý průběh (v řádu několika hodin). Intoleranční reakce mohou být velmi těžko identifikovatelné, jelikož jejich projevy nastupují oproti alergiím výrazně později, až v řádu několika dní. Proto bývají často nerozpoznané a jednoduše se se svými potížemi člověk naučí žít. Není to ale nutné! Intolerance se dají, na rozdíl od alergií, naprosto zaléčit (zahojit zánět v zažívacím traktu) a vy se můžete svých obtíží zcela zbavit.

 

Nabízím testy na 59 základních potravin a potravinových skupin, či rozšířené laboratorní testy na více než 220 potravin. V první variantě odcházíte z konzultace se známými výsledky, v druhém případě se vzorky zasílají do laboratoře, tudíž vyhodnocení trvá cca 14 dnů. Výstupem je podrobné určení intenzity reakce na danou potravinu a následně návrh stravovacího režimu na nejbližší období 6-8 týdnů, kdy se celý proces intenzivně monitoruje tak, aby bylo dosaženo maximálního účinku a zlepšení vašeho zdraví.

 

Pokud se potřebujete o čemkoli poradit, neváhejte mě kontakovat. Na Vaši otázku odpovím, co nejdříve to bude možné!

projev potravinové intolerance
rajče
sýr
bottom of page