top of page

Testy funkční medicíny

& genetické testování

DNA_šroubovice.jpg

Prostřednictvím velmi citlivých testů funkční medicíny lze často nalézat mediátory a spouštěče řady zdravotních potíží. Díky tomu lze nastavit individuální terapeutický plán klientovi na míru. Tyto testy jsou vždy voleny podle potřeby na základě konzultace. 

Zkoumáním genů se zabývá velmi dynamicky se rozvíjející věda epigenetika. Jedná se o obor, který zkoumá faktory životního stylu, které úzce ovlivňují přímo či nepřímo naše geny. Znamená to, že jsou testovány ty geny, jejichž projevy můžeme vlastním životním stylem velmi dobře ovlivnit a předejít tím rozvoji nemoci. Testování je velmi vhodné i pro jedince, kteří v současné chvíli nemají žádné zdravotní potíže, ale o své zdraví se zajímají a chtěli by porozumět vlastnímu genotypu a jeho odpovědi na vnější faktory, jako jsou strava, spánek, stres management, sport, doplňky stravy, byliny, funkční potraviny apod.

 

Individuální výsledky jsou následně detailně s klientem probrány na konzultaci, aby získal jasnou představu, jaké kroky může podniknout, aby projevy svého genomu pozitivně ovlivnil ("vypnul" nebo "zapnul" dané geny).

Které oblasti lze konkrétně testovat? 

Panel Zdraví (53 genů):

- metabolismus cholesterolu: lipidový profil, riziko ukládání oxidovaného cholesterolu do cév a vznik aterosklerózy

- methylační reakce: ovlivnění zejména správného dělení buněk a přepis DNA - velmi vhodné před plánovaným těhotenstvím

- detoxikace jater: eliminace odpadních látek a metabolismus toxinů v I. a II. detoxikační fázi jater

- oxidační stres a s ním spojené stárnutí buněk, potřeba antioxidantů

- zánětlivá odpověď organismu a ním spojená rizika vzniku některých civilizačních onemocnění (alergie, autoimunitní onemocnění, srdečně-cévní onemocnění apod.) 

- zdraví kostí: geny ovlivňující metabolismus vitamínu D a vápníku, syntézu kostního kolagenu

- inzulinová senzitivita, riziko vzniku cukrovky II. typu 

- reakce na potravinové složky: riziko laktózové intolerance a celiakie, detoxikace alkoholu a kofeinu, metabolismus PUFA, riziko nadměrného ukládání železa (hemosideróza), citlivost na sůl - riziko zadržování tekutin, vnímání hořké chuti potravin

- metabolismus vitamínů: vitamíny C, A, B12, D.

Panel Sport (26 genů):

- riziko zranění měkkých tkání (vazy, šlachy, chrupavky...)

- rychlost regenerace po zátěži 

- zjištění silového a vytrvalostního potenciálu (geny ovlivňující kardiovaskulární výkon, krevní tlak, srdeční a plicní kapacitu, svalovou sílu a adaptaci na trénink)

- kofeinový metabolismus

- senzitivita na sůl

- ideální denní doba zátěže pro podání maximálního výkonu a efektivní tréninkovou přípravu

Panel Dieta (20 genů):

- zjištění vhodnosti konkrétního stravovacího stylu pro maximální efekt při hubnutí/udržování hmotnosti

- celkové riziko vzniku obezity

- sacharidový metabolismus

- metabolismus nasycených tuků, mono- a poly-nenasycených tuků

- vhodnost cvičení při hubnutí a odpověď metabolismu na fyzickou zátěž ve vztahu k redukci hmotnosti

- regulace hladu a schopnosti zasycení 

- vhodnost rozložení denních jídel s ohledem na čas

DNA testy stačí udělat jednou v životě, výsledky se nemění a proto je možné testovat v kterémkoli věku a období. Test je miniinvazivní, provádí se z pár kapek krve odebraných z prstu ruky. Tento odběr lze po domluvě provést u nás na klinice. 

Máme-li určité predispozice k některým typům onemocnění neznamená to, že se daná onemocnění musí projevit. Svou genetickou výbavu (aneb to, co jsme dostali do vínku) nezměníme. Stravováním a svým životním stylem ale ovlivňujeme jejich aktivitu a můžeme určit, zda je „zapneme“ nebo „vypneme“. Analýza DNA nám tak může sloužit jako určitý manuál k našemu tělu. 

Jednotlivé DNA panely lze vzájemně kombinovat. O vhodnosti konkrétních testovaných oblastí pro vás s ohledem na předcházení konkrétní nemoci, rodinnou anamnézu, cílený efekt, se lze poradit. V případě jakýchkoli otázek mě neváhejte kontaktovat.

zkumavka
bottom of page