top of page

Blog

Superfood LUCUMA

Tak a po kořenu MACY musím zmínit další méně známé superfood, neboli superpotravinu, která se vyznačuje obrovským množstvím tělu prospěšných látek, které mohou specificky regulovat naše zdraví!

Ovoce lucuma roste v údolích Peruánských And a je dnes považováno za znovuobjevené ovoce Inků. Je vysoce výživné díky mimořádně vysokému obsahu pomalu vstřebatelných sacharidů (má velmi nízký glykemický index). Obsahuje 14 esenciálních stopových prvků v…četně významného množství hořčíku, fosforu, draslíku, sodíku a vápníku. Dále je skvělým zdrojem karotenů a vitamínů skupiny B a vlákniny.

Lucuma se používá v jižní Americe už tisíce let jako léčebný prostředek a zdravé dochucovadlo. Jako léčebný prostředek je výhodná pro diabetiky, jelikož reguluje nejenom hladinu krevních cukrů, ale i tuků a enzymů způsobujících diabetes II. typu. Státní univerzita v New Jersey provedla výzkum plodů lucumy, a upozornila na významné protizánětlivé účinky plodů lucumy na léčení ran a buněčné regenerace, a rovněž vyzdvihla význam lucumy v boji proti předčasnému stárnutí! Její dužnina totiž vykazuje antimikrobiální, antibiotické, antimykotické (protiplísňové) a zejména antioxidační působení.

Její chuť připomíná směs javorového sirupu, karamelu a vanilky.

V našich podmínkách ji seženete převážně ve formě lyofilizovaného prášku – je proto vhodnou přísadou do dezertů, zmrzliny, smoothies, snídaňových kaší, jogurtů, ale i dětské výživy (v zemích jižní Ameriky je dokonce jednou z prvních pevných potravin při přechodu na pevnou stravu). Je velice dobře stravitelná, a proto je velmi vhodná i pro jedince s trávicími potížemi a jedince výrazně imunitně oslabené.

Seženete v dobrých prodejnách zdravé výživy, na internetu nebo u mě v poradně.

Už jste ji někdy zkusili?

Příspěvky
Archív
Sledujte mě
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
bottom of page